medicslife

medicslife

Miért telt be a pohár!

2017. március 04. - kinga9303

Orvostanhallgató voltam Szegeden. Azért írom meg, melyik városban, mert a postokból úgyis egyértelmű lesz előbb utóbb. És ebben az írásban, arról lesz szó, miért telt be a pohár.

  Ehhez előbb az alapokat el kell mondanom az orvosképzésről. 1922 óta 6 éves osztatlan képzés. Ez azt jelenti, hogy nem kapok 3 év után semmilyen papírt és nem kell a következő 3 évhez újra felvételiznem. 6 év egyben és kész. Ezzel már eleve gondok vannak és most nem az osztatlan részre célzok. 1922 óta olyan fejlődésen ment át az orvostudomány, hogy azt robbanásszerűnek kell nevezni. Megjelent a genetika, az immunológia és még sorolhatnám, nem beszélve az amúgy már létező területek fejlődéséről. És nekünk ugyanúgy csak 6 évünk van ezek elsajátítására, mint a 70 éve végzetteknek, akik még csak nem is hallottak a DNSről, és egyéb újításokról. De ám legyen végülis ez más szakterületekre is igaz gondolom.

Maradjunk az időbeosztásnál. Az orvosin is bevezették a kredit rendszert. Nálunk ez abban nyilvánul meg, hogy meg van szabva évente hány kreditet kellett teljesítenünk. A tárgyakat 3 kategóriába sorolják. Vannak kötelező tárgyak, amelyeket mindenkinek meg kell csinálni ahhoz, hogy orvos legyen. A másik 2 csoport a kötelezően választhatók és a szabadon választható tárgyak, ezeket nem kell mind felvenni, csak bizonyos kredit mennyiségért párat. Ezek, azért vannak, hogyha valami mélyebben érdekelne minket lehetőségünk legyen tanulni róla. Tudom, hogy ez nyavalygásnak hangzik, DE órarend szerint mindennap 16:00-17:00ig tartottak a kötelező tárgyaink és ezek a plusz órák akkor kezdődnek. Tehát egy héten legalább kétszer vagy háromszor este 7-8kor végeztem az egyetemen. Innentől a leterheltség miatt nem feltétlen az érdekest, hanem a könnyen teljesíthetőt vettük fel legtöbben, ami nem igazán tartalmazott hasznos vagy új információt. Ez pedig felesleges időpocsékolás. 5. éven szerdán van egy óra, ami 20:30kor ér véget. Igen ESTE FÉL KILENCKOR. És a nap folyamán összesen egy 1,5 órás hézag van. Ami alatt ennem kellett, meg ha volt valami elintézni valóm, azt is oda kellett besűrítenem, mert mire végeztem semmi nem volt nyitva. Tehát ezeken a napokon csak este értem haza, amikor is le kellett ülnöm tanulni, mert hiába voltam benn előadáson egyszer nem elég hallani az anyagot, legalábbis nekem nem.  

Gyakran halljuk a Dékán Úrtól, hogy a tűzoltótanulás nem vezet sehova és nem lesz maradandó. Tűzoltótanulás alatt azt érti, hogy csak a zh-ra és vizsgára tanulunk és nem rendszeresen mindennap. És teljesen igaza van!!!! DE ha nem otthon élek, hanem kollégiumban vagy albérletben, akkor mosnom, főznöm, mosogatnom és néha takarítanom is kell. Majd ha ezekkel végeztem este 9-10kor üljek le tanulni és még az agyam is működjön. Hát nem tudom ezzel, hogy vannak az emberek, de miután egésznap új információkkal bombáztak és jegyzeteltem, ilyenkor inkább csak úgy érzem, hogy elfolyósodik koponyámban található szervem. Legjobb esetben is csak bambulok ki a fejemből, ha nem alszom be a könyv felett.

Lépjünk tovább, mert még ezt is megoldottuk valahogy. ÓRAREND. Ha kiigazodtam a blog készítésen, valahogy majd megpróbálom felrakni az órarendeimet. Gyorsan összegzem őket. 2órásak az előadások és a gyakorlatok ez 2x 45 percet jelent, amit szünet nélkül szoktak megtartani, ami azt jelenti, hogy van fél órám két előadás vagy gyakorlat között, hogy elmenjek mosdóba, átérjek egyik helyről a másikra és valamikor a nap folyamán egy ilyen fél órába jó lenne egy étkezést is beiktatni, hogy ne este 8kor egyek először. Persze ez is mellékes, hiszen egyéni szocprobléma, hogy a gimis tanárom idézzem. Csakhogy 4. évben fél órám volt kiérni Deszkre pulmonológia gyakorlatra. Deszk egy kb fél órás buszútra lévő falu, ahol a szanatórium található. Fél 3kor végeztünk egy gyakorlattal a szegedi klinika kertben ezután kb 10 perc alatt kiértünk a távolsági buszpályaudvarra, ahonnan 55kor indult csak busz (persze saját költségen). Így a 3kor kezdődő gyakorlatra fél 4re értünk ki és nem lehet kitolni sem a gyakorlatot, mert utána szintén 30 perc alatt vissza kellett érni az 5kor kezdődő kötelezően választható órára, ahonnan így is mindig legalább 10 percet késtünk és a mosdó sem fért bele  több mint, 5 órája a napirendbe. ÉS mindenki velünk kiabál. Mi vagyunk a hibásak. Holott kiadott órarend van, tehát nem oda veszem fel az órámat, ahova akarom. És ez nem egyszeri eset, mert következő éven is hasonló problémák voltak az órarendben, csak nem Deszkre, hanem Újszegedre vagy a város másik végébe kellett átérni.

Ekkor jön az 5. év, amikor már mindenki érzi, hogy mindjárt vége. Itt kevert rendszer van. Egyes gyakorlatok hetente vannak 1,5 órában és az órarend része, mások viszont tömbösítve a félév során 2 vagy 4 alkalommal, de akkor egész naposak és nekik nem számít, milyen óránk lenne aznap. Az aneszteziológia rendes, mert legalább igazolja azt a napot, máshol még ezt se teszik meg. Egy félév folyamán egy óráról 2x lehet hiányozni. Ezek a tömbösített gyakok ebből 1-et kapásból elvisznek. Itt jön be a kedvenc attitűdöm az egyetemen. Mindenkinek a saját tárgya a legfontosabb és le van ejtve, hogy nekem pedig nincs választásom, mert a diplomámhoz mindre szükségem van. Oldjam meg, ahogy tudom.

Kedvenc részem következik a Tanulmányi Osztály. A legtöbb órafelvételi és vizsga problémával hozzájuk kell fordulni. Ez szép és jó, ÁM ügyfélfogadás csak mindennap kb. 2,5 óra, amikor órarend szerint mindenkinek órája van és lógni kell, ha valamit el akarunk intézni. Mindez persze hagyján, de ők se igazán tudják mit merre és hogyan? Nem egyszer történt félretájékoztatás. De még csak nem is segítőkészek. A és B hét van 5. év során. AZ A héten nincsenek bizonyos órák B héten pedig plusz 3 gyakorlat van az A héthez képest. Meg kérdeztük nem lehetne-e az egyik gyakorlat A héten ugyanabban az időpontban, mint egy másik B héten könnyítés gyanánt. A válasz nem volt, mivel ugyanabban az időpontban nem lehet 2 óra. De könyörgöm az egyik az egyik héten van a másik pedig a következőn ez hol egy időpont???????????  Egy barátnőmnek itt kellett hagynia az egyetemet (nem önszántából). Bementünk megkérdezni, ezzel mi a teendő. Erre azt a választ kaptuk, hogy már feltalálták a postát, majd kiküldjük. Mindezt olyan stílusban, hogyha én ezt orvosként engedem meg magamnak másnap már ezzel van tele a média. Persze nyugodtan töröld te is belénk a lábad végül is mi vagyunk az egyetemért és nem fordítva!!!!!!!!!

OKTATÁS. Minden kötelező tárgyból van előadás és gyakorlat. Előadás a mi évfolyamunk 200 fő körüli volt összesen 3 terem volt, ahova befértünk volna ennyien. A többi évfolyam miatt nem lehet minden előadásunkat, ezekben tartani. Innentől kezdve miért várják el, hogy mindenki bejárjon? egy 100 fős előadóban sehogy sem férünk el még ha a lépcsőn is ülnek akkor sem. Mégis, ha nem jártunk, akkor nehezített vizsga és egyéb szankciók lépnek életbe. Megint csak mindenki oldja meg, ahogy akarja… Ráadásul az előadók egy részénél 2 trend van. Van magyar nyelvű diája az előadáshoz és ezzel elintézettnek érzi a munkáját, tehát bejön és szóról szóra felolvassa. Olvasni én is tudok köszönöm szépen. De még mindig ez a jobbik eset. Mert elég sokan megcsinálják a külföldi fizető hallgatóknak az angol nyelvű diát és azt hozzák be a magyar előadásra is. Magyarországon, ahol a magyar hallgatóknak kéne elsőbbséget élvezni, nem képesek összeállítani egy magyar előadásanyagot!!!!! Plusz 4.-5. éven nem divat kiadni az előadásanyagot. Van, aki arra hivatkozik, hogy mivel nem saját ábrát is tartalmaz, nem akar plagizálni. Őszintén minket ez nem érdekelne, nem adjuk ki, nem jelentjük fel érte, csak megfelelő forrásból akarunk tanulni. De hát onnan tanulsz, ahonnan akarsz. Persze vannak fantasztikus előadó professzorok is. Nem lenne igazságos, ha azt mondanám, hogy minden rossz, mert nem igaz. Ezért is nem akarok senkit a nevén nevezni. Senkit. Akinek nem inge, ne vegye magára.

GYAKORLATOK. Ha éppen nem szemináriumot tartanak helyette, akkor valamelyik éppen dolgozó orvos vagy rezidens, akinek amúgy is épp legalább 15 betegre kéne figyelnie és el van úszva a papírmunkával jelenik meg 10-15 perc késéssel, hogy beteghez vigyen. Tisztelet a kivételnek, mert igenis vannak intézetek, akik hangsúlyt fektetnek a gyakorlataikra. Szóval érkezik valaki, aki mind a 15ünket bevisz az osztályra. Körülbelül 5 főre jut egy beteg. Szerencsétlen páciensnek már ez is sok, főleg mivel a kikérdezés után mindegyikünknek egyesével végig kéne vizsgálnunk. Az orvos persze nem marad ott, tehát nem derül ki jól csináltuk-e. Nem mutatja meg mit kéne hallani, tapintani vagy látni, de ha az egész csoportnak meg is mutatja nem tudja mindenki meg nézni, mert a beteg is türelmetlen, meg nem is férünk hozzá. Ez a gyakorlati oktatásunk. Valljuk be ez nem igazán készít fel minket az orvos létre. És rezidensként sajnos már csinálnunk kell. Persze törvényileg csak felügyelet mellett lehetne mindent, de erre nincs kapacitás. Innentől kezdve magunkra vagyunk utalva. Csinálni kell és remélni. Persze az olyan alapvető gyakorlati dolgokról nem is beszéltem, hogy 6. év végén nem tudtunk vért venni, vénába branült tenni vagy artériás vért venni, pedig ezt az utolsót csak orvos végezhetné.

Vannak 4 hetes nyári gyakorlatok és persze a teljes 6. év gyakorlat. Itt mindenki maga intézi melyik kórházban kívánja ezeket tölteni. A legtöbb helyen itt sincs kapacitás az oktatásra, de nem éreztetik, hogy púp vagy a hátukon, amit tudnak megmutatnak és segítenek. Persze, mert itt egy osztályon max 3 hallgató van. Jobban tudnak velünk foglalkozni. Szóval eddig egy szavunk se volt azért, hogy az egészségügy az egyetlen terület, ahol a nyári szakmai gyakorlatért nem kapunk fizetést. Csakhogy nem hogy nem kapunk fizetést, ha az egyetem nem áll szerződésben a kórházzal, akkor a kórház tőlünk napi díjat szedhet a gyakorlaton törvényesen. Persze jó pár kórház eltekint ettől nagyvonalúan, ám nem mind. Ha én fehérvári vagyok és ott akarom tölteni az összes gyakorlatom, akkor napi 350ft-tal számolva 122.500ft-ot kéne fizetnem.

Mindezek után megértem, hogy egyes évfolyamtársaim annyira kiégtek, hogy még csak nem is az egészségügyben akartak elhelyezkedni. A belünket is kitaposták és minden rajtunk csattant. Örülünk, ha az egyetemen emberszámba vettek. BETELT A POHÁR!

A mostani Dékán szívügye, hogy Magyarországon helyezkedjünk el. Jogos kérés, ha azt vesszük, hogy az állam fizet az akármilyen oktatásunkért. Csakhogy van egy kis bibi a dologgal. A Dékán Úr villamosmérnök végzettségű. Igen az orvoskar dékánja nem orvos… Az egyetemen töltött idejét az elméleti intézeteknél töltötte, tehát egy percet sem dolgozott az igazi magyar egészségügyben. Innentől ez a buzdítás nem túl hitelszerű. Ha ezt valaki olyan mondja, aki több, mint 5 évig dolgozott orvosként, ápolóként, műtősnőként, szülésznőként, műtősfiúként vagy betegtologatóként, akkor elhiszem. Így kicsit vizet prédikál érzése van az embernek tőle.

Ugyanez a Dékán egy nem régi fórumon, amikor szóvá tették a gyakorlati oktatás hiányát, először el akarta poénkodni, majd kellő éllel közölte, hogy elintézheti, hogy újra kezdje az illető a 6 évet, a teljes egyetemt. Azzal fejezte be a válaszát, hogy van még pár szabad éjszakájuk, ami alatt pótolhatják a hiányzó tudásukat. Erre 2 dolgot válaszolnék. Nem tudtam, hogy az egyetem önképző kör. És elég nagy bajok vannak, ha a Dékán Úr úgy gondolja, könyvből megtanulható a gyakorlat. Persze felhozhatnám újra az időbeosztást. A már amúgy is 6 órás alvás idejüket, hova csökkentsék tovább??? Költői kérdés.

Elegem van. És azért kell erről szólni, mivel az odajárók nem fognak. Mindegyikük diplomát akar, tehát lapul és tűr. Ha az ön gyermekével tennék ezt, azt hagyná??? Akkor most miért hagyjuk??? Persze lehet mondani, hogy a többi egyetemen is ez van, DE A MI KEZÜNKBEN LESZ PÁR ÉVEN BELÜL AZ ÉLETE!! NEM LENNE JOBB, HA AKKOR TUDNÁNK SEGÍTENI??? MERT SEGÍTENI AKARUNK!!!! EZÉRT LETTÜNK ORVOSOK.

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://medicslife.blog.hu/api/trackback/id/tr612310893

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Csak Norris 2017.03.04. 19:27:37

@desw: "Nincs bibi! Az kifejezetten káros, hogy a magyar adófizetők "termelik ki" a Nyugatnak az orvosokat, mérnököket, ..."

A milliós tandíjat szerintem nem az adófizetők fizetik.

Egyébként meg nagyon sokan akik elmennek külfölre, hazajárnak elkölteni a pénzt, és jóval jobban fizető vendégek, mint az otthonmaradtak.

Kelly és a szexi dög 2017.03.04. 19:34:56

Kurva szarul megy az orvosoknak, a szomszéd dokinak se tudom honnan van 5 évente vadiúj BMWje...!?

DarthVader 2017.03.04. 19:57:39

@sorbacsillag: Elég baj az! Ráadásul lehet hogy ma sincs másként.

cardiobascuralis 2017.03.04. 20:34:01

Ahogy látom, legalább egy 7. év biztosan kellene az orvosira.
Ahol a helyesírást tanítanák meg.

morph on deer 2017.03.04. 21:06:57

@desw:
"Ahogy mondtam, nálam a tisztesség nem mások viselkedésétől függ."

Becsülendő álláspont, magam sem gondolom másképp.

Ami sántít az az egyén számonkérése egy alapvetően rendszerszintű hiba/elégtelenség/tökéletlenség miatt.

A helyzet ugyanis - véleményem szerint - az, hogy azért az adófizetői hozzájárulásért amibe mindez kerül, azért már illene megfelelő szintű és európai stílúsú oktatást adni, nem?
Igen, tudom, a "magyar orvos" meg a "magyar orvosképzés" fogalom, - de a módszerek felett eljárt az idő, illene észrevenni és tenni róla!
Az, hogy húsz, ötven, akárhány éve is "így volt jó" nem menti a mai hiányosságokat!
Miért ne lehetne komolyan venni mindazt, amit egy huszonegyedik századi oktatási intézménytől elvárható lenne, ha már..?
Őszintén javaslom, hogy valaki, aki döntési helyzetben van, gondolkozzon már el végre!
Lehetne?

erkölcsi hulla 2017.03.04. 21:18:46

Nem semmi hogy leosztja a sok bunkó tahó paraszt a posztert. Irigyek vagytok? Ő legalább bekerült egy elég nívós szakra...
Egyébként teljesen igaza van, a legtöbb komolyabb egyetemen ez megy. Én is írhatnék oldalakat.
A poszternek meg több sikert kívánok.

erkölcsi hulla 2017.03.04. 21:28:13

Az egyetemeket le kéne bontani, és stadionokat húzni a helyükre.
Ki támogatja ? :D

marczy 2017.03.04. 21:36:31

Kedves Kommentelők!

Egyszerűen felfoghatatlan számomra, hogy - tisztelet a kivételnek - jelentős részük nem volt képes felfogni a posztoló mondandóját. Aki kicsit is kitekintett a Lajtán túlra az orvosképzés, de egyáltalán bármilyen szakma terén, azt tapasztalja, hogy sokkal-sokkal gyakorlatiasabb a gondolkodás és nem ural mindent az elmélet, mint mifelénk. A vizsga nem valami elavult jegyzetből van, hanem életszagú feladatok végrehajtásából áll. Minden szakmában.
Informatikusként végeztem, nem orvosként. Én az ELTE-n már RÖVIDDEL AZUTÁN láttam, hogy bekerültem, hogy az átadott tudásanyagnak KÖZE NINCS a piac elvárásaihoz. Ott pedig programozni kell tudni, fejleszteni kell, ehelyett pedig minden az analízis nevű förtelem nyomasztó fölényében telt el, amit képtelenség volt megcsinálni. Aki programozni tudott, annak is döbbenetesen átmosták az agyát, és mire nagy nehezen lediplomázott - ha egyáltalán - még azt is elfelejtette, amit addig tudott. A motivációja teljesen lenullázódott, a stressztől gyógyszereken él, és még jó, ha csak azokon.
Ja, és a programozási tárgyak akkortájt kb. 6-7 évvel a piac mögött kullogtak. A mostani helyzetet nem tudom, de elnézve néhány tanár mentalitását... Hát...

Megérte ezek után? Hát nem.

Az ilyen emberek, mint ez a dékán, jobban tennék, ha elmennének valami dél-ázsiai országba, ott bevett dolog ez a stílus. Nemcsak a tanterv elavult, hanem a módszertan is, az alulfinanszírozottságon még lehetne talán segíteni.

Egy ilyen elavult, XIX. században megrekedt oktatási rendszert, mint a magyar, a nulláról kellene újonnan felépíteni, ahogy Klebelsberg Kunó tette a húszas években. Hiába volt kőkonzervatív ember, amit akkor felépített, az akkori mércével mérve modern volt és kinevelt egy nagy tudású elitet. Ma más típusú képzésre van szükség, ami akkor jó volt, ma már nem, mert az oktatásmódszertan is fejlődött, nem csak az alaptudás, amit át kell adni. Kiküldeni egy pár tucat embert külföldre, aztán raportra hívni őket, mit láttak. De sajnos pártunkban és kormányunkban nincsenek Klebelsberg Kunók, csak pénzlenyúló emberkék vannak.

marczy 2017.03.04. 21:45:11

@erkölcsi hulla:
pontosan ez van, egészen életszerűtlen dolgok miatt vágják ki a hallgatókat, pedig tényleg nem a Borel-Lebesgue-tétel visszaböfögésén múlik, hogy jó leszel-e fejlesztőnek vagy nem.

Az egyén hibáztatása rendszerszintű problémák miatt a diktatúrák sajátja. Egész más dolog, mint amikor valami életszagú gyakorlati vizsgán buksz meg, akkor komoly a kérdés, hogy alkalmas vagy-e a pályára. Ha elméleti szakember akarsz lenni, akkor mész tovább PhD-re a diploma után. Ennyi.

Csak Norris 2017.03.04. 21:53:29

@marczy: Sajnos azt kell hogy mondjam, németeknél Sem sokkal jobb a helyzet.
Nekünk is villamossági és informatikai területen van némi közünk egy olyan egyetemhez ami a 10 legjobban benne van. Ott mind óraadóként, mind diákként kb. hasonló szervezetlenséget és kuplerájt tapasztalunk mint amit a posztoló leír. Tényleg csak annyi a külömbség, hogy az anyag aktuális.
Meg hogy nagyon támogatják a külföldieket. Mármint akin látszik is hogy az. Mondjuk ezt Sem tartom igazságosnak.
Sokkal engedkenyebbek egy olyannal akin látszik a külföldisége (mindegy hogy távolkelet arab stb.) mint egy némettel vagy egy jól beszélő középeurópaival.

Hórukk 2017.03.04. 21:54:24

@HaCS: Beugrasz helyette? Éjjel is ügyelni? Aztán másnap "természetesen" maradsz ugye? Mert a pihenőidő az csak a sofőrnek, rendőrnek, mindenki másnak jár, mert ugye ők felelősségteljes munkát végeznek.

szőrdoki 2017.03.04. 22:06:01

Az egyetemet kell elvégezni, nem a szakmát kell megtanulni. Be kell járni és levizsgázni. Az egyetem szintjét azért állítják be "teljesíthetetlennek", hogy utána, aki el bírta végezni, legyen elég gógyija megtanulni másoktól a szakmát. Ez egy szint, amit át kell ugrani. Kész. Mindig így volt. Amikor mi jártunk orvosira, az előttünk 10 évvel korábban végzettek azt mondták, nem tudnák már abszolválni, amit mi most behúzunk, Mi meg ugyanezt mondtuk a 10 évvel később végzőknek. A lényeg: a jeles gimivel jöttek 40-50%-a kibukik az orvosiról most is, és a mi időnkben is.
Aki jó orvos, az itthon is ugyanannyit keres, vagy többet, mint külföldön (nem USA-ra gondolok).

morph on deer 2017.03.04. 22:06:48

@erkölcsi hulla:
"Az egyetemeket le kéne bontani, és stadionokat húzni a helyükre.
Ki támogatja ? :D"

A Viktort kérdezted?
Hacsak ő nem...

morph on deer 2017.03.04. 22:10:28

@odabas:
" A központi kormány ezen hogyan segítene?"

Mondjuk a keretek, elvárások és priorítások kitűzésével?

Például: "addig nem költözünk palotába tizenmilliárdokért, amíg van gyermekéhezés" - hogy hangzik?

morph on deer 2017.03.04. 22:13:18

@Kelly és a szexi dög:
"a szomszéd dokinak se tudom honnan van 5 évente vadiúj BMWje...!?"

A kereskedőt kérdezted már? Szerintem tud segíteni..

Hórukk 2017.03.04. 22:14:31

Én is voltam orvostanhallgató, a gyerekeim is egyetemet végeztek. Régen sem volt könnyű, szelektálni kellett: ha aludni is akartál, akkor a haszontalan tárgyakra nem jártál be. Már felnőttként ezt felelősen megtehetted. A tananyagot valahonnan bepótoltad, néha jobb eredménnyel, mintha az előadáson cseszted volna el az idődet. Ahol volt adminisztratív kényszer, nos, ott ez nehezebb volt. Más egyetemeken sem jobb a szervezettség, ott sem áll közelebb az elmélet a gyakorlathoz: végzős közgazdász nem tudja mi az hogy s.ggem?, azazhogy Schengen. Viszont - 99%-os emelt matek érettségi után - matekkal szívatják 2-3 évig, örül hogy kettessel átcsúszik a vizsgán. A magyar orvosképzés sajnos nem jobb színvonalú, mint ahogyan az egész ország áll. Külföldről azért jönnek ide, mert otthon nem kerülnek be az egyetemre. Közismert, hogy az itt végzettek egy csomó lexikális marhaság megtanulásában ugyan fölülmúlják a nyugati egyetemeken végzetteket - amire ők is elismerően bólintanak, de a tudásuk sokkal kevésbé használható a pályájuk elején, mint a nyugatiaké. A jobbak aztán kb. 2 év alatt behozzák a lemaradást - ha kint folytatják a pályafutásukat. Itthon ez nem fog menni. Ezt ugyan lehet vitatni, én viszont saját magam tapasztalom mindezt. Volt-van szerencsém két országban is fiatal orvosok gyakorlati képzését végeznem.

morph on deer 2017.03.04. 22:15:15

@szőrdoki:
"Aki jó orvos, az itthon is ugyanannyit keres, vagy többet, mint külföldön (nem USA-ra gondolok)."

Ezt azért ne hangoztasd fennhangon, mert simán hülyének néznek.
Istenbizony!

Hórukk 2017.03.04. 22:20:11

@Kelly és a szexi dög: Ezexerint te k.va jó helyen lax. Miből telik rá?

Hórukk 2017.03.04. 22:21:31

@morph on deer: Pedig ez így van. Csak itthon nem legálisan keresi.

mediolanum 2017.03.04. 22:25:51

Hihetetlen mennyit tudsz rinyálni, az egész világ szar, mindenki összefogott ellened, stb.
Isten hozott a való életben, ahol nem tolnak mindent a segged alá, ahol ha boldogulni akarsz akkor lehet hogy nem ártana némi rugalmasság, és előrelátás.
Ha ötöd éves korodra sem vagy képes szelektálni az információáradatban, és a neked fontosra koncentrálni, akkor csak magadat hibáztathatod. Nagy a tananyag de egyik tárgyat sem kell szakorvosi szinten elsajátítani. Általában elég rájuk néhány nap tanulás, csak azzal kéne foglalkoznod évközben ami belefér az idődbe és érdekel. Előadásokra nem kötelező járni, de ha mégis egésznap dolgod lesz akkor, nem is tudom, talán vihetnél magaddal kaját,... ja hogy anyuci és apuci nincs ott :D. Nem az egyetem nehéz, hanem te vagy életképtelen. A gyakorlati oktatás persze közel sem tökéletes, de a nyári gyakorlatokon így is lenne lehetőség megtanulni vért venni, etc. , ha mondjuk tennél is érte valamit és nem a mobilodat nyomdosva ülnél a folyosón. Ja, és ha azt hinnéd hogy nem tudom milyen az orvosi, akkor szeretnélek megnyugtatni hogy a SOTÉn vagyok végzős.

morph on deer 2017.03.04. 22:34:54

@Hórukk:
Nyilván nyomot hagyott bennem több mint negyedszázadnyi (észak)nyugateurópai élet, ahol ugye alapból nem létezik jatt meg hálapénz.
Ez lehet az oka.
De - az orvosom szerint - már gyógyulófélben vagyok..! :)

Graveling 2017.03.04. 22:36:38

A "cikkírónak". Nem külsősként írom, elvégeztem az egyetemet, és orvosként dolgozom 10+ éve. Egyetem mellett végig dolgoztam. Persze, lehetne jobb a képzés, de:

Sok a rinya. Ha nem bírod, lehet nem neked való az orvosi szakma. Ez egy nehéz szakma, és az egytem felkészít rá. Nem csak a tananyaggal. Ha már az egyetem se megy, mit fogsz csinálni orvosként? Mit fogsz csinálni, mikro hulla fáradtan kell kritikus döntéseket meghozni. A betegek nem egy panaszkodó mindenben problémát kereső embertől várják a gyógyítást. Ha ennyire nem megy, keress más szakmát. Vagy szedd össze magad és megoldást keress.

martineden 2017.03.04. 22:40:25

@desw:,, És már nyertünk is évente százmilliárdokat, amit pl kórházakra és eü-s bérfejlesztésre lehet fordítani, hogy legalább az idősebb orvosok és ápolók ne menjenek el.Á"...igen hullye fidesztroll mirol beszelsz? A penztaros lorinc tobb penzt tesz el evente,mint amit az osszes foiskola es egyetem kap.

..Gáz, ahogy az oktatás finanszírozásáról matekozik a kormány
Unyatyinszki György

Unyatyinszki György
2016.05.19., 07:45 Frissítve: 2016.05.19., 07:49
A felsőoktatásban 252,7 milliárdot költ költségvetési forrásból a kormány
:Egyetemek, főiskolák 153,075 mrd

elemes 2017.03.04. 23:15:55

hát az tény, hogy az egyem nem könnyíti meg a diákok dolgát.

de ezt is túl lehet élni, aztán pár év múlva úgy emlékszel vissza, hogy "húzós volt"

Wenderar 2017.03.04. 23:54:52

@martineden: szerintem az kéne venni a régi USA módszert.
Mindenki biztosítsa magát. Ha az egészségügyet piaci alapokat helyeznenk akkor lenne benne pénz.
Elpusztulna az aki eddig se fizette ?
Kár értük.

Hórukk 2017.03.05. 00:06:49

@Graveling: Ugye a társadalmi szerepe azoknak az embereknek is megvan, akik azért küzdenek, hogy a jövő orvosainak ne hullafáradtan kelljen kritikus döntéseket hozni - legalábbis ne napi szinten. Egy ilyen "panaszkodós" blog a problémák feltárásában segít a maga ici-pici módján.

hdnctrl 2017.03.05. 00:22:39

Leírtad, milyen az oktatás BÁRMELYIK komoly egyetemen. Aki nem bírja, menjen bőcsésznek.

mediolanum 2017.03.05. 00:25:38

@scuynat: sajt és bacon mehet bele?

sdani 2017.03.05. 01:24:18

Van egy csomó orvos ismerősöm, de ők 6 év alatt nem rinyáltak ennyit összesen. Az orvosi kemény, nem elég bejutni, benn is kell maradni... nem mindenkinek megy, ez teljesen normális, és nem szabad tragédiaként tekinteni rá.

onmagam 2017.03.05. 01:56:22

Állandóan csak a panaszkodás megy!?
Ahelyett, hogy örülnél, hogy Magyarország végre erősödik!

Micsoda hálátlan emberek!

Graveling 2017.03.05. 02:04:16

@Hórukk: Persze, alapvetően igazad van, de ez a blogbejegyzés nem erről szólt. (persze lehetne javítani az oktatáson is, de erre megvannak a fórumok, módszerek lehetőségek) Egyszerűen vannak szakmák (egyik ilyen az orvosi), melyek nem könnyűek, akkor se, ha nem vagy "hullafáradt". A lényeg persze nem a fáradtságról, kimerültségről szólt, hanem a pszichés terhelésről. Az 4 óra vagy 10perc alatt is össze tud jönni. Van aki bírja, van aki nem bírja, van aki tudja vagy megtanulja kezelni, van aki nem. Van amikor néhány másodperced, vagy néhány perced van jó döntést hozni, van amikor napokig van "időd" agyalni rajta van amikor csak utólag. Van amikor napokig kell. Egyes események jók vagy rosszak pedig egész életeden át kísérnek (kísértenek?). Van amikor a legtöbb, amit valakiért tehetsz, hogy méltósággal hal meg és végignézed, hogy elbúcsúzik a családjától. Aki az egyetemet nem bírja, az szerintem egyszerűen nem alkalmas a szakmára, az még nehezebb, pont. Az életben mindig lesznek nehéz időszakok, akármilyen területen van az ember. Mégegyszer végigolvasva én "több mint 5 éve dolgozó orvosként" nem szeretném ha ilyen mentalitású, gondolkodású emberek "kezében lenne az életem", ha odakerülök. Ez a szakma nem arról szól, hogy nekem hogy lesz kényelmes, marhára nem. Akkor el van tévedve. Senki nem fogja a kezét fogni, és biztos elmondták neki az egyetemen - ha épp tudott figyelni az éhségtől, vagy a vizelet visszatartástól - hogy itt bizony amíg dolgozik, tanulnia kell, mert nem csak 1930-óta változtak a dolgok, hanem 6 év alatt is sokat, és még az elkövetkező években is sokat fog. Bizony önképző körként folyamatosan képeznie kell magát, ha nem akarja, hogy néhány év után minden kollega hülyének nézze. Persze ez szakterület függő is. Igenis meg kell tudni kiszűrni a lényeget, fontos információkat kihalászni az adatok tengeréből, prioritásokat felállítani, különben el fog veszni, mint ahogy fentebb is szemléltetve lett. Én monjduk konkrétan kifejezettem élveztem az egyetemi éveket :) Persze, nem könnyű, de az életet tudni kell élvezni, nem csak nyavajogni mindenen. Ezt is meg kell tanulni. Ha valaki pedig valamit nem akar csinálni, akkor könnyen talál kifogásokat :-/

onmagam 2017.03.05. 02:08:37

@scuynat: @sdani: aha. Akkor ezek szerint minden rendben. Csak igy tovább! Meg ne próbáljunk valami értelmeset csinálni orvosképzés címen!

Nem az a baj, hogy szar a rendszer, és amellett, hogy kikészíti az embert még használható tudást sem ad, hanem, hogy valakinek ez nem tetszik.

Épp az a baj, hogy ha ez máshol is igy van, és ezért nagy felelősség terheli azokat akik ezt látták, átélték és nem tettek ellene semmit, még csak fel sem szólaltak legalább egy blogpost erejéig.

De ha valaki ilymódon kiképzett orvosokkal akarja magát kezeltetni annak csak hajrá! Nehogy valami megváltozzon!

desw 2017.03.05. 02:18:26

@DarthVader:

"Ember, te igen nagyon nem tudod, miről irkálsz. A szakorvosképzés 5 év. Ebből 2 rezidentúra, 3 szakorvos-jelölt státusz. Utána szakvizsga, onnantól szakorvos."

Az adott szakiránytól függ.
net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A1200022.EMM

Pl. idegsebészet 6 év, háziorvos 3 év, radio 5 év, gyermek kardió 8év, . ..

"És a kezdő szakorvosok mennek kifelé, szakvizsga után"

Mennek már előtte is.

"mivel kurvára nem "dolgozták be" magukat, és kevesebbet keresnek, mint rezidensként/szakorvosjelöltként. És esélyük sincs a magyar egészségügyben "bedolgozni magukat", mivel a hierarchiában fölöttük állók őrzik a poziciójukat és a vele járó hálapénzt, úgyhogy pl Magyarországon nem fog operálni nagyon sokáig egy szakorvos, egyszerűen nem engedik opreatőrként a műtőasztalhoz."

És vajon ez fog változni majd, ha több fizetést kapnak a dokik? Ha továbbra is ingyenes lesz a egyetem?

De biztos ami biztos, Orbán monnyon le! Akkor miden jobb lesz. Tudod, ismét ott vagyunk, hogy a népnek kell változni előbb . . .

"Ugyanis az kapja a zsozsót. Úgyhogy a brit bbérek azok, amiket én irtam. Ha ennyiből nem érted, részemről ezt a témát befejeztem. ennyi időm nincs"

Az általad írt évi £36k csak kb 40%-kal több az átlagbérnél, nem 3-szorosa.

onmagam 2017.03.05. 02:21:09

@Graveling: többféle választ lehet adni egy problémára. egyik, hogy próbálod valahogy túlélni, örülsz ha sikerül és te leszel az egyik olyan orvos akinek hullafáradtan is sikerül felelős döntést hoznia.
A másik pedig, hogy azért küzdesz, magadért és másokért, hogy a rendszer élhetőbb legyen és az orvosok ne legyenek hullafáradtak.

Lehet, hogy neked ennyi év után ez a természetes, de nekem nem.

Vegyük észre, hogy amiket itt olvastunk az nem csak arról szól, hogy szegényke panaszkodik, hogy neki most aztán milyen nehéz! Van itt egy mindannyiunkat érintő rendszerszintű probléma ami soha nem fog elmúlni ha mindannyian csak valahogy túlélni próbálunk és elfogadjuk, hogy hát a világ már csak ilyen és nem is lehet jobb.

Graveling 2017.03.05. 02:24:24

@Hórukk: A "hullafáradt" dologra még: Ugye ez nem kiküszöbölhető. Hajnal 4-kor is lehet valaki rosszul. Így éjszaka is kell legyen orvos. Valaki ott kell legyen. Innen továbbvihető.

desw 2017.03.05. 02:25:04

@onmagam:

"Nem az a baj, hogy szar a rendszer, és amellett, hogy kikészíti az embert még használható tudást sem ad, hanem, hogy valakinek ez nem tetszik."

De ki kényszeríti a diákokat arra, hogy ilyen szar magyar egyetemeken tanuljanak? Miért nem mennek inkább híres külföldi egyetemekre? A posztoló 6 év után döbbent rá, hogy szar?

Ha szar a kaja egy étteremben, akkor legfeljebb 1-2 alkalmommal eszek ott, de nem járok 6 éven keresztül szart enni. Ja, ha ingyen van, akkor esetleg! Ez a gond!

Graveling 2017.03.05. 02:31:52

@onmagam: Persze, lehetne jobb is az oktatás az elején leírtam. Meg meg vannak a fórumok a változtatásra is (a "főtéren üvöltöző" meg ne csodálkozzon, ha másoknak lesz róla véleménye). Az én időmben nekem is sokmindent sikerült kijárnom. És vannak olyan dolgok amik sajna kellenek, hogy felkészüljön az ember. "Ami nem öl meg az megerősít". Amúgy a felsorolt problémák nagyrésze véleményem szerint mondvacsinált, erőltetett kifogás, aki akarja meg tudja oldani de nem akartam a részletekben elveszni. Igen sajn van amit el kell fogadni, van amit meg kell változtatni, de nem mindig kívül van a változtatandó, gyakran az emberben "Önmagában" :)

Megjegyzem én az egyetemi évek alatt aludtam a legtöbb órát átlagban :)

desw 2017.03.05. 02:32:43

@marczy:

"Informatikusként végeztem, nem orvosként. Én az ELTE-n már RÖVIDDEL AZUTÁN láttam, hogy bekerültem, hogy az átadott tudásanyagnak KÖZE NINCS a piac elvárásaihoz."

Akkor miért jártad végig?

"Ott pedig programozni kell tudni, fejleszteni kell, ehelyett pedig minden az analízis nevű förtelem nyomasztó fölényében telt el, amit képtelenség volt megcsinálni. Aki programozni tudott, annak is döbbenetesen átmosták az agyát, és mire nagy nehezen lediplomázott - ha egyáltalán - még azt is elfelejtette, amit addig tudott."

Ehhez képest a magyar és k-európai programozók elég jók. Nincs itt ellentmondás?

"Ja, és a programozási tárgyak akkortájt kb. 6-7 évvel a piac mögött kullogtak."

Mit kellett volna oktatni inkább?

Graveling 2017.03.05. 02:34:14

@onmagam: "örülsz ha sikerül és te leszel az egyik olyan orvos akinek hullafáradtan is sikerül felelős döntést hoznia." erről fentebb írtam.

Graveling 2017.03.05. 02:41:04

@onmagam: "Nem az a baj, hogy szar a rendszer, és amellett, hogy kikészíti az embert még használható tudást sem ad, hanem, hogy valakinek ez nem tetszik."

Az első fele egyszerűen nem így van. Az meg hogy nem tetszik az mindenki egyéni véleménye. Onnantól, hogy ezt megosztja másokkal, számítson rá, hogy másnak is lesz róla :)

Persze, lehet írni javaslatokat, vagy pozíciót elérni az egyetemen és belülről változtatni a rendszert.

desw 2017.03.05. 02:47:59

@martineden:

""...igen hullye fidesztroll mirol beszelsz? A penztaros lorinc tobb penzt tesz el evente,mint amit az osszes foiskola es egyetem kap."

Korkedvezményes nyugdíjakra évente kb 1 000 (ezer) milliárd megy el, százmilliárdok mennek ki az ablakon a sok kövér ember kezelésére, ... csakhogy folytassam a demagóg írásodat. Orbán-fóbiádat kezeltesd.

Nálam az egyik ember lopás nem legitimálja a másik ember lopását ill. a pazarlást sem.

desw 2017.03.05. 03:16:17

@morph on deer:

"Ami sántít az az egyén számonkérése egy alapvetően rendszerszintű hiba/elégtelenség/tökéletlenség miatt. "

Nem volt számonkérés részemről, csak a szokásos provokatív stílusommal feldobtam a tandíj kérdést.

Egyrészt a reakciók jól mutatják az általános magyar hozzáállást: "Engem mindenki támogasson, de én szarok a fejetekre!" "Nincs JOGOM számonkérni" . . . Szerintem ez az, ami igazán megmérgezi szegény kis Magyarországot, és ez nem fog változni akkor sem, ha holnaptól Orbán helyett más bohóc lesz a porondon.

"A helyzet ugyanis - véleményem szerint - az, hogy azért az adófizetői hozzájárulásért amibe mindez kerül, azért már illene megfelelő szintű és európai stílúsú oktatást adni, nem?
Igen, tudom, a "magyar orvos" meg a "magyar orvosképzés" fogalom, - de a módszerek felett eljárt az idő, illene észrevenni és tenni róla!
Az, hogy húsz, ötven, akárhány éve is "így volt jó" nem menti a mai hiányosságokat!
Miért ne lehetne komolyan venni mindazt, amit egy huszonegyedik századi oktatási intézménytől elvárható lenne, ha már..?"

Ebben egyetértünk!

De a felsőoktatás is tipikus magyar sztori, miért lenne ez más? Lenyúljuk, amit lehet, aztán a maradékból gányolunk valamit.

És vajon a posztoló 6 év után döbbent rá, hogy morcos a TO-s néni és hogy rossz az oktatás? Ha korábban is elégedetlen volt, akkor miért kínlódótt 6 évet? Miért nem ment külföldre tanulni? Esetleg úgy volt vele, hogy ingyen jó lesz így is? Vagy csak pár évet kell kibírni, és tipli?

Most mi van? Egyetem büfizik egyet és megy a fejpénz az államtól mindeféle kontroll és minőségi elvárás nélkül. És itt jönne be a tandíj szabályozó kérdése. Ha rossz vagy drága az egyik egyetem, akkor mindenki máshová menne, így kényszerítve ki a változást. Persze a magyarnak inkább szar kell "ingyen", mint jobb de pénzért.

NemNick 2017.03.05. 03:30:46

Végigolvastam a kommenteket... Az empátia, megértés - és a sima józan paraszti ész - teljes hiánya az önzéssel és a szar kormánypropagandával nyakonöntve.

Bravo.

desw igen kevéssé jóképességű kommenttárs annyira eccerű, hogy azt sem veszi észre, hogy pont olyasmikkel érvel, ami ellen felléptek - anno - a narancsos istenei, mikor érdekük úgy kívánta, persze...

még azok is, akik - mint írják - szintén orvosnak készülnek, még ott is védik néhányan ezt a rendszert, melldöngetve, hogy ők bezzeg... pedig lehet, csak annyi a megoldás, hogy nem Szegeden vitézkednek.

és azok a valóságszagú gondolatok.... érj el pozíciót az egyetemen, és belülről változtasd meg a rendszert... apám, más farkával a csalánt csépelő, semmi sem drága kibicek ...

de facto amellett érvelnek többen az egyre kevésbé tisztelt kommentársak közül - egy olyan országban, ahol közismerten orvoshiány van évek óta - hogy nem baj, legyen csak minél nehezebb, mert... csak,
mert nekem is rossz volt, mert én is tanultam (egyszer, még az érettségire, elnézve a hsz-a színvonalát) éjszaka, mert én ADÓZOM ezért nekem elvárásaim vannak - igaz, nem az állam felé, aki elszedi a pénzem, és faszságokra költi, hanem a DIÁK felé (normááális???)

és még sorolhatnám.

komolyan nem csodálkozom hogy itt tart ez az ország.

onmagam 2017.03.05. 04:27:49

@Graveling: ja és az ember ne csodálkozzon, hogy hullafáradt, ha hajnalban nem alszik :)

onmagam 2017.03.05. 04:31:50

@Graveling: lehet, hogy nem igaz az első fele, de erről nem volt szó az előbbi hozzászólásban amire én reagáltam.

Abból az derült ki, hogy kb ha nem tetszik ne csináld!

onmagam 2017.03.05. 04:35:55

@desw: hát igen. csak ennyi erővel az egész ország elmehetne külföldre.

de amúgy létező dilemma, hogy aki itt akar javítani, (nem csak egy blogpost erejéig persze) az egy bolond vagy egy hős? talán mindkettő egyszerre. vagy talán attól függ, hogy sikerül-e neki.

desw 2017.03.05. 04:53:37

@onmagam:

Az évekkel későbbi problémázásnak és blogposztnak mi értelme van? Semmi! A poszter frusztrált volt, így kiadta magából. Végül szépen belesimult a rendszerbe, mert a saját érdekei így kívánták, holott az eü-t is belülről kellene szétrobbantani.

Mi lenne, ha a kormány nekimenne az orvosbáróknak? Mi van a műhibapereknél? Simán összezárnak az orvosok, így kívülről lehetetlen rendet tenni.

desw 2017.03.05. 05:03:35

@NemNick:

"desw igen kevéssé jóképességű kommenttárs annyira eccerű, hogy azt sem veszi észre, hogy pont olyasmikkel érvel, ami ellen felléptek - anno - a narancsos istenei, mikor érdekük úgy kívánta, persze..."

Ember nincs, aki nálam jobban utálja Orbánt és a Fideszt, és világ életemben a tandíj mellett voltam.

"és azok a valóságszagú gondolatok.... érj el pozíciót az egyetemen, és belülről változtasd meg a rendszert... apám, más farkával a csalánt csépelő, semmi sem drága kibicek ..."

Jaja. Inkább várom tátott szájjal, hogy valaki más majd megváltoztatja a rendszert úgy, hogy nekem jobb legyen. Igazad van , sokkal valóságszagúbb ez!

". . . mert én ADÓZOM ezért nekem elvárásaim vannak - igaz, nem az állam felé, aki elszedi a pénzem, és faszságokra költi, hanem a DIÁK felé (normááális???)"

Ilyen faszság pl a Nyugatnak képezni orvosokat

2017.03.05. 06:17:53

Pici sértettséget is érzek a posztból. Az azért hatalmas törés, pofon, kudarc, hogy az orvosi egyetemre bekerült, majd kihullott és nem is az első évben.
Az, hogy hatalmas fejetlenség van a felsőoktatásban, az nem újdonság. Nem is csak az orvosi szakra igaz.
Fentebb írták, hogy komolyabb szakokon így megy, estig előadások, aztán kéne tanulni, a többség dolgozik is. Gyakorlatra nem marad idő. Tanulmányi osztály paraszt.

Egy történelem vagy anglisztika szakos bölcsész ezt nyilván nem érti meg, de egy mérnök, jogász szakos hallgató hasonló cipőben jár, mint egy orvosi.

Az, hogy nem korszerű tudást oktatnak, az nem újdonság. A jogász szak eleve azzal kezdődik, hogy római jogot meg jogtörténetet vernek az emberek fejébe, aminek csak az a célja, hogy első év végére kiszórják az évfolyam felét. Gyakorlati haszna nulla. A büntető és polgári jogot ugyanúgy meg lehet tanulni ezek nélkül is.

jaegtroll 2017.03.05. 07:07:08

virágozzék minden virág, de azé dögöjjön meg a szomszéd tehene inkább máma, mint holnap ugye..

gusthy1 · http://kolyokjoga.blogspot.com 2017.03.05. 07:43:45

@karandash: abból, hogy másutt is így működik, nem következik, hogy így jó. Nem, így nem jó.

bela b 2017.03.05. 07:45:30

@midnight coder:
Nem állam bácsi fizeti a képzés költségeit, hanem a delikvens szülei (később pedig ő maga).
Állam bácsi pedig nem várhat el semmit. Nem az a feladata.
Meg kell nézni, hogy normálisan működő gazdaságokban mennyi adót fizet egy jól képzett ember.
Na ezért vannak az államilag finanszírozott képzések. A képzett ember ugyanis baromi jó befektetés az államnak.

dr. bodri 2017.03.05. 08:29:43

A kommentelőnek teljesen igaza van-ha betűről-betűre be akarja tartani a tanrendet, és nem lóg néha, akkor bizony jó néhány józan paraszti ésszel is teljesíthetetlen akadályt állít az egyetem elavult rendszere.

dr. bodri 2017.03.05. 08:31:19

@dr. bodri: jelzem én is az SZTEn végeztem-méghozzá az orvos karon. Legtöbbünk igazság szerint ezeket akadályokat egészséges csibészséggel kellett hogy megoldja-sajnos.

desw 2017.03.05. 08:43:51

@bela b:

"Nem állam bácsi fizeti a képzés költségeit, hanem a delikvens szülei (később pedig ő maga)."

Jaja. Akkor nem lenne gond, ha alacsonyabb adók mellett tandíj lenne.

" Állam bácsi pedig nem várhat el semmit. Nem az a feladata."

Nem hát! Álombácsinak honnan van a pénze? Csak úgy az űrmanók összehordják neki?

"Meg kell nézni, hogy normálisan működő gazdaságokban mennyi adót fizet egy jól képzett ember."

Jóval kevesebbet, mint Magyarországon, ha a teljes bérköltséget nézzük.

"Na ezért vannak az államilag finanszírozott képzések. A képzett ember ugyanis baromi jó befektetés az államnak. "

Ja, ha nem emigrál. Ha emigrál, akkor kidobott pénz volt

Graveling 2017.03.05. 09:57:57

@NemNick: " és azok a valóságszagú gondolatok.... érj el pozíciót az egyetemen, és belülről változtasd meg a rendszert... apám, más farkával a csalánt csépelő, semmi sem drága kibicek ..."

Nézőpont kérdése. Ki várja kitől. És ki a kibic. Ha jobban átgondolod.

Felnőtt ember szerintem, ha valami nem tetszik neki vagy otthagyja vagy változtat rajta. A többi hisztizik, ha nem tetszik valami és másoktól várja a megoldást. Ő maga nem tesz érte semmi. Szerintem ezért tart ott az ország ahol. Ezek a gondolatok már messzebb mutatnak, de szerintem is:

"Az évekkel későbbi problémázásnak és blogposztnak mi értelme van? Semmi! A poszter frusztrált volt, így kiadta magából"

LillaSB 2017.03.05. 10:06:20

Kiváncsi leszek a cikkíró pszichés állapotára a szakképzés befejezése (következő 5+ év) után. Azok, akik már az egyetem alatt kiégtek, egyszerűen nem alkalmasak erre a pályára. Itt is kell, hogy működjön a természetes szelekció, és ez így van rendjén.

Életke2012 2017.03.05. 10:22:47

@bela b: AZ állam mi vagyunk, a nép, ha nem tudnád... Mi fizetünk és mi is várunk el érte valamit.

szabidoki 2017.03.05. 10:25:19

Szegeden végzett orvosként vegyes érzéseim vannak ezzel a poszttal meg a kommentekkel kapcsolatban. Nyilván van egy olyan olvasata a dolgoknak, hogy mit picsog a kiccsávó én is túléltem 10-20 éve és mégis itt vagyok, blablabla... Ugyanakkor meg ha már tizenéve is szar volt az nem igazán indok arra hogy ne is próbáljunk rajta javítani, főleg úgy hogy van olyan hallgatói csoport, akiknek igyekeznek a kedvében járni, ez pedig a devizás, külföldi hallgatók, akik (magyar viszonylatban) nagy pénzt fizetnek a képzésért és ezért szeretnének is minőségi szolgáltatást kapni. Érdekes módon az angol évfolyamon meg tudták és tudják oldani hogy az órarend betartható legyen és a dékán sem revolverezte a panaszkodókat azzal hogy elintézi nekik hogy újrakezdhessék az egyetemet. Fura. Anno volt is egy botrány, amikor lapátra tették az anatómia-professzort mert túl sok fizetős hallgatót rúgott ki és a bevétel lassabban kezdett csordogálni - ő meg, mivel lejárt a szerződése, május elsejével szépen összepakolt és magával vitte az intézeti oktatók nagyobb részét meg elég sok olyan berendezést/kutatási anyagot is amit ő nyert pályázatokon a kutatásaihoz - lett is nagy szaladgálás hirtelen, hogy ki fog vizsgáztatni meg miből, aztán persze összerántottak pár veteránt akiknek valaha volt némi közük az anatómiához de a prof lapátra tette őket mert mihaszna léhűtők voltak - most visszajöhettek, furcsa módon az új munkahelyeik megvoltak nélkülük, mégegyszer mondom, május-júniusban...

szabidoki 2017.03.05. 10:30:59

Amúgy meg most van rálátásom az angol orvosképzésre, és szeretném eloszlatni azt a mítoszt, hogy a magyar orvosképzés mennyire jó - egy fenéket, az angoloknál az elméleti képzés alapos, nincsenek halálra szivatva az egyetem alatt, sok a gyakorlati képzés és főleg a vége felé egyre inkább úgy megy a dolog, hogy egy orvosra jut 1-2 hallgató, nem 15-20. A hallgatók (és a junior orvosok) félévente-évente értékelik az oktatókat, az egyes osztályokat és kórházakat, és komolyan is veszik a visszajelzéseket, nem elég azt visszaböfögni, hogy 20 éve is ilyen volt, legyenek boldogok hogy nem romlott...
Ugye, a szemléletbeli különbség, itt nem az megy hogy Lenin elvtárs milyen rendes volt hogy visszaadta a gyerekeknek a labdát mikor közéjük is lövethetett volna...

Nagyorrú Barbi 2017.03.05. 10:46:18

A cikkből kimaradt egy kis mocskosorbánviktorozás.

HaCS 2017.03.05. 11:03:14

@Nagyorrú Barbi:

Ne hülyéskedj!

A górét meg a sleppjét többek közt az orvostársadalom emelte piedesztálra.

Csak nem gondolják, hogy a rendszerrel lehet a baj.

Biztos a Tanulmányi osztály szabályozza a külső intézményekben a gyakorlati képzésre jutó erőforrásokat. Meg a Dékán úr is építtethetett volna saját zsebből nagyobb előadó termeket.

Én azt látom a tüneteket sikerült csak felismerni. A diagnózis még várat magára.

masada 2017.03.05. 11:06:27

Napi 6 óra alvás elég...öszintén szólva ez egy hatalmas nyavalygás és örülök hogy otthagyta az orvosit

martineden 2017.03.05. 11:14:22

@desw: ,,Korkedvezményes nyugdíjakra évente kb 1 000 (ezer) milliárd megy el, százmilliárdok mennek ki az ablakon a sok kövér ember kezelésére, ... csakhogy folytassam a demagóg írásodat. Orbán-fóbiádat kezeltesd. "...Igen hulye fidesztroll, mit hadovalsz megint?Ossze-vissza hazudoztal szazmilliardokrol amibe az orvosok kepzese kerul evente, aztan mikor szembesuls a tennyekkell, a nyugdijrol es a kover emberekrol halandzsazol? Foglalkozz inkabb azokkal az ezer milliardokkal amit a csuti geci vezetesev a fidessmaffia lop el.

blah blah 2017.03.05. 11:19:35

@martineden: te meg itt stadionokról halandzsázol pont erre akart rámutatni

Harcászati atompingvin 2017.03.05. 12:15:10

Külföldön jártam egyetemre a 80-as években, és már akkor megdöbbentet a kontraszt.

Az itthon tanuló volt osztálytársaim szivatásra, fejetlenségre, öncélú tekintély-elvűségre panaszkodtak, meg főleg arra, hogy az oktatóknak a pénzes mellékmunkák mellett az oktatói munka volt a legkevésbé fontos.
Eközben én komoly színvonalú oktatást tapasztaltam meg, ahol mind az elméleti, mind a gyakorlati képzés egy naprakész és használható tudás átadásáról szólt. Külön hangsúlyozott oktatási cél volt a rendszerszemlélet és az együttműködés képességének az átadása. A vizsgákon az oktatók úgy érezték, hogy ők is megméretnek, és az egyetem vezetése sem becsülte azokat a kollégákat, akik az évfolyam felének képtelenek voltak használható színvonalon átadni a tudásukat.

Ma a gyermekem a hazai felsőoktatásban tanul, és ugyanazt tapasztalja, mint a posztoló, ugyanolyan problémákra panaszkodik, mint anno a volt gimis osztálytársaim. Tantárgyfelvétel, órabeosztás, gyakorlati képzés, előadások és jegyzeteik, öncélú és inkoherens számonkérési attitűd, sorolhatnám.

Szánalmas, ahogy egyes hozzászólók védelmükbe veszik ezt a kotraproduktív, erőforrásokat pazarló, lelkesedést megölő rossz gyakorlatot.

Sok-sok diplomás embert ismerve bátran állítom, hogy a néhány hozzászóló által oly sokra becsült „kérgesre edző” gyakorlat semmivel sem eredményezett több jó szakembert.
A „túlélési technikákkal felvértezett” diplomások – sokukat értelmiséginek sem nevezném – kiemelkednek a felelősséghárításban, az együttműködés elemi normáinak nem-ismerésében, és sokuk egyáltalán nem tud rendszerben gondolkozni.
A tekintély forrásai az értékek, és nem fordítva – ezt sokan szem elől tévesztik.

Ami pedig a tandíjat illeti, az Oktatási Hivatal évente kiküldi az egyenlegközlőt, mennyi tandíjat előlegezett meg a hallgatónak, amit a szakmán kívüli elhelyezkedéskor vagy a tanulmányok idő előtti megszakításakor szerződés szerint vissza kell fizetni. Nem is értem, miről írnak egyesek, ez egy szabályozott eljárás. Csak halkan jegyzem meg, hogy ha valaki 4-5 év orvosi után a posztban leírt problémák miatt kihullik, ez a tízen-milliós adósság egy életre megnyomorítja őt és a családját, ha átlagos emberekről van szó :(

Zsuzsi25 2017.03.05. 12:52:45

Az a baj, hogy iszonyu sok penz folyik el az egeszsegugybol. Mindebkinek jar eü ellatas. Miert? Rengetegen szocialis alapon kapnak ellatast. Ez nem jo. Mert igy az is szar ellatast kap forrashiany miatt, aki fizet tb.t....ahelyett, hogy szepen kidobalnak a rengeteg potyautast. (Ezalol kivetel a nyugdijas kat.) Es igy jutna penz azokra, akik tesznek is a rendszerbe.

élhetetlen 2017.03.05. 12:59:40

@desw: „Mindig is tandíj mellett voltam, mert egyrészt így ki lehetne szűrni a lusta és munkaundorban szenvedő lébecoló félhülyéket”. Ez alapvető tévedés. Ha a papának van elég pénze, akkor a lusta, munkaundorban szenvedő, félhülye gyereke nyugodtan ellébecol az egyetemen, míg akinek nincs, az akármilyen tehetséges, neki sem kezd, mert tudja, hogy nem fogja bírni anyagilag. (Annyi diákhitel nincs, amiből tandíjat, albérletet, mert kollégium sincs elég, fizetsz, és még élsz is öt évig).

kronoszinklasztikusinfundibulumgenerátor 2017.03.05. 13:19:45

Kedves posztoló!

Remélem a kommentek többsége meggyôzött arról, hogy otthon lévôk többségét abszolút nem érdekli, hogy veled mi van. Nem érdekli ôket, hogy te is ember vagy, hogy van teherbíró képességed, ami véges, az meg legkevésbé sem, hogy vágyaid, céljaid is lehetnek. Innen könnyen levonható a következtetés, majd ha orvosként túl leszel 32 óra munkán és hulla fáradt vagy, akkor sem fogja ôket érdekelni, mert lásd:
-az adófizetôk pénzén tanultál és csak hálás lehetsz
-nekem is így volt, neked meg miért legyen másképp netán jobb
-nekem is ennyit kell dolgoznom, meg még többet is
-de hát az én rokonomról van szó, aki nagyon fontos nekem.
Félreértés ne essék, szerintem is mindenki számít és ezért meg is kell tenni mindent, minden betegért. Sôt, nem is mindenki ilyen (minden tisztelet ezeknek az embereknek), de azért elegen ilyenek.
De a rendszer hibáit nem az egyéneknek kellene megoldania.
Szóval ezt a hozzáállást várhatod a szakmádban, meg azon kívül is. Ha rámutatsz a rendszer hibáira, akkor a vezetôk is el akarnak hallgattatni, mert nehogy már ôk legyenek a hibásak, de egy nagy része az embereknek is téged fog hibáztatni a fenti okok miatt. Ez az ország már csak ilyen.
Ja és a szakorvosképzés is ugyanilyen lesz.
Szóval innen eldöntheted, hogy hol akarod folytatni az életed. Vagy milyen közegben, lehetôségekkel akarod felnevelni a gyerekeidet. Van-e benned annyi erô, vagy elfogadás, hogy akarnál változtatni ezeken a dolgokon otthon, vagy csak el tudnád-e azokat fogadni. Vagy tudod-e vállalni a külfölddel járó kihívásokat, mert az se habostorta, hogy a családodtól távol, idegen országban akarnál gyökeret verni akár hosszabb, vagy rövidebb idôre.
A döntés szerencsére csak a tiéd (jelenleg). Sok sikert kívánok neked a jôvôdre vonatkozolólag!

Hórukk 2017.03.05. 13:24:15

@Zsuzsi25: Igen, ezt úgy hívják, hogy társadalombiztosítás. Max. 150 éve létezik ilyen, előtte pár ezer évig kipróbálták hogy milyen az élet nélküle - majd az a döntés született a világ civilizált országainak mindegyikében, hogy ez így jobb. Amikor komoly tervek születnek arról több országban, hogy bevezetik a munka nélkül is mindenkinek járó alapjövedelmet, akkor nem hiszem, hogy a társadalombiztosítás eltörlése célszerű és aktuális. Egyébként én nem szeretnék magam körül fertőző, rothadó húsú, nyomorék embereket látni nap mint nap, tömegével. Engem valahogy zavarna még akkor is, ha én jól élek. Lehet, hogy téged és a hozzád hasonlóan gondolkodókat nem. És akkor még nem szóltam a gyerekekről... Mellesleg, ha a NAV megpróbálná ténylegesen behajtani az eü. költségeket pár biztosítatlantól és ez megjelenne a médiában is, akkor valamivel nőne az öngosdoskodásra való hajlandóság.

Ala-ud-din (Servicio de Inteligencia) 2017.03.05. 13:24:17

@masada: megmondta már Napóleon is, hogy 4 órát alszanak a férfiak, 5-öt a nők, 6-ot pedig csak a gyerekek és az idióták.

bullshitgen 2017.03.05. 13:26:38

Poszter nem bírja, van ilyen.
Rohadt sok és nagy probléma van az egyetemek működésével, finanszírozásával, az oktatással
A felsőoktatás sajnos minden normális területen (nem buktacukrozó szakokon) ilyen.
Szerintem kell a sok elmélet, csak nem mindegy az milyen és ne menjen a gyakorlat rovására. Bizonyos területeken (pl IT) pedig igen, kövessék a felelősök a munkapiaci körülményeket, elvárásokat és ez alapján is alakítsák az oktatást, szerintem.
Valamit azonban nem értek. Olvasom itt, hogy [...]"20 éve ilyen volt" vagy "50 éve ilyen volt". Azok akik ilyenné tették nem haltak még ki? De komolyan. Ha 20 és 50 éve is ilyen volt, akkor az azt jelenti, hogy most is ugyanilyen emberek irányítják, ugyanilyen emberek tanulnak. Akik most irányítják az egyetemeket ugyanúgy közülünk kerültek ki.....
Azt is állítom, hogy ha rajtam múlna, kb. annyit fizetnék az orvosoknak amennyit kérnek. Nem sajnálom most sem, a jövőben sem a normális (azaz szakmailag jó) orvosoktól a fizetést, akár 46%-al akár 300%-al több az átlagfizunál. Vagy ha még annál is több.
Azonban beszélgethettek itt bármiről, ez a poszt sem szól másról (és amúgy az orvosokkal, meg az eü-vel foglalkozó cikkek nagy többsége sem) mint arról, hogy kevés a lóvé. Ennyi. Elmennek az orvosira mert azzal majd milyen jól fognak keresni, aztán kiderül, hogy azért nem, meg a hálapénz se mindig lesz. Sebaj, majd kimegyünk külföldre és keresünk ott faszán. Nincs ezzel baj, de szerintem ez a téma egy rohadt nagy képmutatás. Az egész a fizetésekről szól és ennyi csak ezt nem vállalják be se azok akik még tanulnak, se azok akik még végeztek. Őszintébb lehetne az egész téma (eü, orvos), ha nem lenne terelés.

Ala-ud-din (Servicio de Inteligencia) 2017.03.05. 13:34:16

@karandash: számomra nem egyértelmű, hogy kihullott-e. Igaz csak felületesen olvastam a posztot, de nekem úgy tűnt, hogy befejezte az 5. évet és most a 6.- at gyűri

Hórukk 2017.03.05. 13:40:14

@LillaSB: Ez rendben is lenne, de ha a követelmények túl magasak és nem ugorja meg őket élő ember - értsd ezalatt most hogy csak túl kevés - akkor majd édesanyádat te gyógyítgathatod otthon kamillateával, jobb híján.

Hórukk 2017.03.05. 13:56:02

@Graveling: Vagy az élettapasztalatod közelít a nullához, vagy a fantáziád, de valszeg mindkettő egyszerre. Hallottál már olyanról, hogy műszakos munkarend? Amikor a törvényes 8-12 órás munkaidő előtt és utána is van lehetősége valakinek pihenni? Ennek a műszakos munkarendnek aztán vannak különféle változatai. Létezik továbbá otthonról történő munkavégzés: pl röntgenleletet lehet otthonról is kiértékelni, ha telepítenek az otthonodba ehhez programot és monitort. Vagy meglehetne próbálni behajtatni az indokolatlanul igénybe vett ellátás költségeit (legalább részben), ami a realitások közt tartaná a sürgősségi ellátás igénybevételét. Stb.

Hórukk 2017.03.05. 13:56:59

@Ala-ud-din (Servicio de Inteligencia): Én is pont ezen gondolkodtam, de nem volt kedvem mégegyszer végigolvasni.

LillaSB 2017.03.05. 14:13:22

@Hórukk: Orvos vagyok, 10 éve végeztem, emellett két kisgyermek édesanyja. A tapasztalatom az, hogy bár az egyetem valóban nehéz, az azt követő évek többszrösen nehezek.
Rendben van, hogy az ember átél egy-két hullámvölgyet, esetleg megkérdőjelezi, hogy miért ezt a szakmát választotta. Viszont kiégésről beszélni egyetem alatt azért túlzás, különsen, mikor az ember még csak a felkészülési fázisát éli bárminemű felelősség, vagy valódi tét nélkül.
A postíró által felsorolt problémák a magyar egészség- ill. oktatásügy rendszeri hibái. Abba, hogy orvosok, vezetők, intézmények mennyit tesznek azért, hogy a sokszor lehetetlen helyzetekből a legjobbat kihozzák a postíró valószínűleg nem lát bele.

desw 2017.03.05. 14:16:00

@élhetetlen:

"Ez alapvető tévedés. Ha a papának van elég pénze, akkor a lusta, munkaundorban szenvedő, félhülye gyereke nyugodtan ellébecol az egyetemen"

A saját (papa) pénzét elszórhatja, kit érdekel, de most az adófizetők pénzét szórja el ugyanez a félhülye.

"míg akinek nincs, az akármilyen tehetséges, neki sem kezd, mert tudja, hogy nem fogja bírni anyagilag. (Annyi diákhitel nincs, amiből tandíjat, albérletet, mert kollégium sincs elég, fizetsz, és még élsz is öt évig)."

Azt valóban nem szabad hagyni, hogy a tehetséges és szegény gyerekek pénzhiány miatt kimaradjanak az egyetemről. Viszont akkor pl lehet tanulmányi szerződés a munkaadóval, aki fizeti a tandíjat cserébe végzettként ott dolgozik, hitel, ...

Hórukk 2017.03.05. 14:31:55

@Graveling: "Ez a szakma nem arról szól, hogy nekem hogy lesz kényelmes, marhára nem. Akkor el van tévedve." Az hiszem, ezt röviden tudom cáfolni: nem CSAK arról, de arról is kellene hogy szóljon. Ha a szakmában dolgozol akkor gondolom hallottál olyan statisztikákról amelyek egyértelműen kimutatják, hogy rosszabbak az eredmények, ha a személyzet fáradt, kiégett. Nappal jobbak az eredmények mint éjjel, hétköznap jobbak mint hétvégén. Világszerte, ezáltal tekinthetők nyugodtan objektívnek ezek a statisztikák. Amit aztán egy laikus is megért: ha egy sebész kényelmesebben hozzáfér az operált területhez, ha a vérvételnél a nővérke nem feszeng a kényelmetlen széken, az a beteg számára jót jelent. Az ellentettje pedig rosszat. Aztán egy másik aspektus: tévednek azok, akik csak a pénzben látják az orvoskivándorlás okait. Ebben nagy szerepet játszik a jobb munkaidőbeosztás, az ésszerűbb munkaterhelés, a több szabadidő (vagy legalább annak reménye) is.

élhetetlen 2017.03.05. 14:39:53

@desw: „A saját (papa) pénzét elszórhatja, kit érdekel, de most az adófizetők pénzét szórja el ugyanez a félhülye.”. Ez igaz. Most poénkodhatnék, hogy a gazdag papa biztosan több adót fizet, és abból kijön az ő gyereke ingyenes tanulása is, de ezt én sem gondolom komolyan. Ami viszont komoly, ráadásul az orvosképzésnél. Az a kórház, amely az ott dolgozókat sem képes megfizetni, az miből fizetne annyit egy diáknak, hogy abból öt évig tanulhasson. Szóval lehetne, de nem lehet. A magánklinikának meg nem éri meg, mert jobb fizetésért így is válogathat. Szóval nem tudom, én inkább úgy látom, hogy az ingyenesről azért kihull a selejt, de ha a fizetőst benn tartják a pénzért, az nem biztos, hogy sokat segít.

Graveling 2017.03.05. 14:48:36

@Hórukk: Kerüljük a személyeskedést és a megmondást. Értelme sok nincs, konstuktív érvekkel lehet csak vitatkozni. Az egészségügy helyzetét meg ne keverjük bele, ezer helyen vérzik, külön oldalakat tudnék róla beszélni, de ez nem az a topic :) Szerintem a lényegét nem értetted a mondandómnak, de maradjunk a felvetett témádnál:

Röviden: Valóban lenne mit csiszolni a rendszeren és lehetne javítani a pihenési lehetőségeken, de az hogy kimerült esetleg fáradt eü dolgozó soha ne legyen az elkerülhetetlen. Mivel éjjel is szükség van egészségügyi ellátásra, ezért valakinek kell éjszaka is dolgoznia. Az emberek alapvetően nappali élőlények, és szükségük van a napfényre, és éjszakai alvásra, és fontos az állandósított bioritmus..

Bővebben: Én az elmúlt lassan 20 évben dolgoztam ezer féle beosztásban és rendben (32órás, 24órás, 12 órás, 8 órás), de kérdezz meg bárkit aki 3 műszakban dolgozik vagy 12 órás műszakban, mik a tapasztalatai. Több mint száz ilyen emberrel dolgozom együtt. Egyszerű a dolog:

Ha egyszer borul a napirended/ciklusod (értsd: nem nappal dolgozol, hanem akármilyen műszakban, vagy heti váltásban különbőző 3-as műszak beosztásban) az nem csak egészségügyi kockázattal jár (nem is kicsivel), hanem egyszerűen rossz a koncentrációd/fárasztó/kimerítő. Éjjel amúgy se lesz kipihent senki (hiába éjszakára jár). Gondolj csak a "jetlag" jelenségre, időzóna váltásokra.
Részletesebben:

-12 órás műszak: hol nappal, hol éjszaka van az ember (persze lehet variálni csak nappal csak éjszaka stb beosztásokkal is, de a lényegen nem változat) Teljesen összekuszálódnak a nappalok. és éjszakák mert nem minden nap kell menni dolgozni. Eleve 12 óra már önmagában is kimerítő.

-8 órás műszak: ugye fix időben megy be az ember, nem is hosszú, általad ez a preferált, ha jól értem.
Ugyanúgy összekuszálódnak a nappalok, éjszakák napi ciklus felborul. Mire átálna az Éjszakai műszakra, megint váltani kell.

Ehhez még hozzá kell venni, hogy az ember nem egy robot. Tegyük fel szeretne kimenni a napfényre, családjával, más emberekkel, ismerősökkel találkozni, üzletekbe menni vásárolni, ügyeket intézni, stb. Szóval azt amúgy is csak nappal tudja, így egy éjszaki műszaknál az alvás problémássá válik nappal. Hétvégéket már hozzá se veszem.

Szerintem aki ezt gyakorlatban is csinálta annak nem kell magyarázni, hogy a műszakolás önmagában nagyon felkavarja az ember életét,napirendjét, bioritmusát. A többiek meg kis "fantáziával" megértik.

Lehet te nagyon jó kondiban vagy és kivételes személy vagy és műszakban dolgozol (az se mindegy mit), és nem okoz problémát neked, de az emberek töbsége nem így működik. Ha pedig nem műszakban dolgozol miről beszélsz élettapasztalatilag?

Rengeteg információt kutatást, cikket lehet találni az éjszakai műszakról, keress rá szerintem.
Most kicsit bulvárosakat linkelek, mert nem tudom folyórathoz van-e hozzáférésed:

librarius.hu/2014/09/20/rossz-nekunk-ha-ejszaka-dolgozunk/
www.medicalnewstoday.com/articles/288310.php
breezecourier.com/main.asp?SectionID=68&SubSectionID=607&ArticleID=187122

Graveling 2017.03.05. 15:06:54

@Hórukk: "Az hiszem, ezt röviden tudom cáfolni: nem CSAK arról, de arról is kellene hogy szóljon. "

Szerintem elbeszélünk egymás mellett, kezd parttalan és offtopic és kicsit öncélú lenni ez a pihenéses téma. Részemről lezártnak tekintem.

DE! Alapvetően igazad van! Persze, jobb körülmények jobb teljesítmény. (vicc az, hogy arra is van statisztika, hogy a hibaszázalék akkor is nő, ha túl kényelmesek a mukaviszonyok, és kicsi a terhelés!) Abban is igazd van, hogy a magyar egészségügyben nem rózsás a helyzet, de ez megint nem ide tartozik.

Arra akartam kilyukadni, hogy ebben (és sok más szakmában) elkerülhetetlen hogy stresszes körülmények között, nyomás alatt, akár fáradtan, akán kimerülten kelljen döntést hozni, gondolkozni, cselekedni. Persze lehet és kell csökkenteni a megterhelés mértékét. Ezt nem is vitatom, de egyezetmi terhelés a normál munkavégzést nem közelíti meg. (persze lehet nyugdíjat területet és szakmát is választani).

Alapvetően túl nagy fókusz esett a kialvatlanságra. Ez mind csak egy faktor a sok közül. A "cikkhez" visszatérve a cikkíró ezer és egy szituációval fog szembesülni, ami problematikus lesz számára orvosként, és a "cikk" alapján orvostanhallgatóként nem tudott vele megbírkózni. Egyik klasszikus (de nem oylan ritka eset) mikor egyszerre nem egy beteg van rosszul, vagy egyszerre több dolgot kell intézzen és meg kell osztania a figyelmét és prioritásokat beállítani, hatékonyan szervezni az idejét. A cikk alapján ez nem ment neki. Mindezt akár úgy (akármilyen kipihent) hogy folyamatosan jön a presszió hozzátartozóktól vagy más irányokból. Stb. stb.

Hogy ilyen hatások érjék az embert, igazán nem is kell orvosnak lenni. Szóval az élet nem habostorta. Van amikor össze kell szednie magát az embernek, mert nem fognak mindent az ő kénye-kedvére alakítani a többiek. "Welcome to the real World, Neo"

Hórukk 2017.03.05. 15:08:18

@Graveling: Én is teljesen egyetértek:-) csakhogy az általad hivatkozott kutatások az említett munkarendek negatív hatásait mindig a "normális" azaz a nappali munkarendhez viszonyítva mutatták ki. Anélkül hogy a vonatkozó kutatásokat teljesen ismerném, nyilvánvaló, hogy bármelyik általad említett műszakos munkarend kevésbé ártalmas, mint az, amikor nappal dolgozol, éjjel nem vagy alig alszol, aztán másnap folytatod a stresszes munkádat, majd ugyanez a ciklus többször ismétlődik hetente. A "kényelmes(ebb) munkarend" kialakítása az egyik ismert módja a munkaerő megőrzésének és az eredményesebb munkának. És ez vonatkozik a tanulásra, az egyetemi képzésre is.

lyken 2017.03.05. 15:08:39

@Sir Desmond: És ez akkor azt jelenti, hogy....?

Graveling 2017.03.05. 15:12:36

@Hórukk: "Igen, ezt úgy hívják, hogy társadalombiztosítás"
Magyarországon nincs társadalombiztosítás (már a neve se az!).
Befizetés (adó) és elosztás van. Ugyanúgy nyugdíjbiztosítás sincs.

Hórukk 2017.03.05. 15:27:20

@LillaSB: Orvosegyetemi hallgatók közt meglehetősen nagy a már patológiás kifáradás és a kiégés előfordulása külföldön és a helyzet valószínűleg nem jobb Magyarországon sem.
Ha feltételezem, hogy minden felelős vezető és minden politikus is rengeteget dolgozik azért, hogy másoknak jobb legyen (bár valójában ezt sokszor kétlem), akkor is természetes, hogy a nagyobb presztizsért és pénzért el kell viselniük a diszharmonikus működés miatt rájuk zúduló kritikát - mert kinek másnak címeznénk azokat? Ezért kell elviselnie mondjuk a "dékánúrnak" (akit egyébként személyesen ismerek még fiatal korából és tényleg rendes gyerek) a poszter kritikáját - és rendesen megszervezni az oktatást, ami a fizetős hallgatók részére már egyszer sikerült, tehát - elvileg - nem lehetetlen feladat.

Ibrahim a tevehajcsár 2017.03.05. 15:37:43

@kronoszinklasztikusinfundibulumgenerátor: A helyzet a következő: 3 egyetemet végeztem el, kettőt itthon, egyet külföldön. Lehet, hogy amit írok ki fogja verni egyeseknél a biztosítékot, de ezek után a tapasztalatom az, hogy a magyarországi felsőoktatási intézmények többségét átlagos képességekkel és átlagos szorgalommal el lehet végezni. Mondom ezt úgy, hogy a három közül, amit elvégeztem, az egyik a BME volt. Amennyiben a tisztelt poszterinának kétségei vannak, vagy azt hiszi, hogy az orvosi nehezebb, mint a többi, javaslom menjen át a műszakira. Ja, hogy ott is kevés az idő? Igen. Ja, hogy a fizika előadás a Budafoki úton van, a mechanika pedig a Petőfi híd budai hídfőjénél, és futva sem érsz át a két előadás közti szünet alatt? Igen. Ja, hogy mechanikából tervezési feladat is van, pedig leendő villamosmérnökként soha nem fogsz mechanikai rendszereket tervezni, szóval ez is csak a szívatás rész? Igen. Stb. stb. De: ha el tudod végezni, akkor minimum megtanulsz tanulni, és kapsz egy alapot, ahonnan szakmailag is tovább tudsz lépni (ha van elég ambíciód a választott szakmád iránt). Hogy egyszerű, kényelmes lenne? Nem, erről szó sincs.

desw 2017.03.05. 15:51:14

@élhetetlen:

A legjobb 20% nem fizet, és a maradék 80% fizeti helyettük is a tandíjat? Csak buta ötletek, de az biztos, hogy a mostani rednszer pazarló, és a szegény és teheséges gyerekeknek azért nem szabadna elveszniük.

Graveling 2017.03.05. 15:53:15

@Hórukk: "Anélkül hogy a vonatkozó kutatásokat teljesen ismerném, nyilvánvaló, hogy bármelyik általad említett műszakos munkarend kevésbé ártalmas, mint az, amikor nappal dolgozol, éjjel nem vagy alig alszol, aztán másnap folytatod a stresszes munkádat, majd ugyanez a ciklus többször ismétlődik hetente"

Pedig nem nyilvánvaló és nincs is így (csak olvasd azért el, ha érdekel). Nem hiába van a "normális" munkarend, és nevezik annak. A különböző munkarendeket úgy érdemes összehasonlítani, hogy a havi össz. óraszámok stimmelnek. A példádban ez nincs meg. kb. 300 vs 168 óra/hó. Ne keverjük a szezont a fazonnal!

Amúgy munkahely függő, van ahol a műszak jobb van ahol a 24 (effektivitás, kimerülés szempontjából). Azonos havi óraszám mellett a legtöbb orvosi munkakörben a "normál" munkarend és néhány 24 kellőpihenőidővel a legjobb és legegészségesebb.

Privátban folytathatjuk, ha gondolod, szívesen kifejtem, de ez offtopic itt.

rigolya2 2017.03.05. 15:57:52

@midnight coder: khm...

Ha az állam elvárja a tandíjat, akkor a munkavállaló elvárja a rendes bért, amibe belefér a lakhatás, a gyereknevelés és a tandíjhitel költsége kényelmesen. Ez utóbbi az eü-ben nincs meg!!!
Jah: az meg még alapvetőbb lenne, hogy az állam a saját maga által alkotott minimumfeltételeket megfinanszírozza, s teljesíti az eü-ben.
Jah, az is elvárható lenne, hogy az állami eü betartja a munka törvénykönvének előírásait is az eü-ben.

Egyiket se teszi!

Graveling 2017.03.05. 16:10:19

Azért remélem a következő "poszt/cikk" nem arról szól, hogy valakinek elege lett a katonai kiképzésből, és az milyen szar, mert nehéz. Ok, áttételes hasonlat, de aki akarja az érti.

Hórukk 2017.03.05. 16:16:18

@Ibrahim a tevehajcsár: Ez gond, de nagyobb gondnak látom azt, hogy rendkívül egyenlőtlen a terhelés a különböző egyetemeken és karokon (miközben hasonló diplomát adnak ki a végén). A fiam szintén a BME-t végezte el, nem műszaki területen. "Röhögve", alig kellett bejárnia, szórakozás volt az egész neki. Ma kisvezető egy multinál. A lányom ugyanilyen szakon van egy másik egyetemen, 490 ponttal, 99% emelt matekkal vették föl és bukdácsol úgy, hogy szinte minden előadáson ott ül. Félő, hogy ki fog esni, erre - vele együtt - a felvettek kb 60%-ának jó esélye van.. Elgondolkodtató, hogy ha kiesik, az kinek a hibája valójában és beszélhetünk-e ez esetben egészséges kontraszelekcióról.

Iván Gróznij 2017.03.05. 16:38:29

@Hórukk: Milyen lehet az az egészséges kontraszelekció?

Hórukk 2017.03.05. 18:24:47

Pl. amikor kiesnek egy rendszerből olyan, egyébként értelmes és értékes emberek, akik túl sokat okoskodnak. De köszi, én egészséges szelekcióra gondoltam valójában a fenti hozzászólásomban.

kheiron 2017.03.05. 20:26:26

@midnight coder:

Mi sem egyszerűbb - állam bácsi szépen kiképzi az embereket, aztán ha azok túlnyomó része állami állásba megy (mint az orvosoknál), akkor szépen ad nekik akkora állami fizetést, hogy ne akarjanak elmenni külföldre.

Ez nem rakétatudomány.

Ha meg a tisztelt állam bácsi az állami állásokban foglalkoztatott embereknek nem ad annyit, amennyiért maradnak, akkor meg ne pampogjon, beleértve a tisztelt állampolgárokat is, hanem mélyen kussoljon és örüljön, hogy van egyáltalán bárki, aki itthon marad.

martineden 2017.03.06. 10:12:06

@blah blah: Masik hulye fidesztroll! A stadion epitesek az allam penzebol neked halandzsa?

látjátok feleim szümtükkel 2017.03.10. 06:37:19

@Hórukk:

Addig, amíg a múltból itt maradt vén trottyok, miután kibuknak a nav igazgatói székéből egyetemeken taníthatnak, addig ne várj színvonal elelkedést ( igazgatóként soha nem a szakma volt a szíve csücske, hanem pl az, hogy a dolgozók mely éttermekben edédeljenek a 20 percnyi ebédidőben ).
Régen is ha egy jó elvtársnak már nem jutott hely a polcon, az kapott egy vidéki egyeteni oktatói poziciót.

g0826 2017.03.18. 20:08:19

@szabidoki: Ugye ott az orvosok, aki tanítják a hallgatókat, az oktatást és vizsgáztatást nem ingyen végzik?

szabidoki 2017.03.19. 12:27:07

@g0826: szerződéstől függ. Oktatni mindenkinek kell, ha máshogy nem is legalább egy-két hallgató kísérget időnként, ez alapvető elvárás mindenkitől, nincs külön fizetve. Ha munkaidőn kívül csinálsz valami fizetős kurzust, akkor azért külön pénz jár, de a munkaidőben végzett oktatás munkaköri kötelesség. Azt nem tudom hogy az idősebb kollégák mennyit kapnak egy egyetemi előadásért, nyilván ez is megegyezés kérdése. A vizsgáztatás külön megy, arra kapsz szabadnapot, de pénzt nem, viszont nem is kötelező.
süti beállítások módosítása